9 Nisan 2009 Perşembe

İki oyun:'Bebek Bowlingi' ve 'Kıpırdayan Ne?'

Mummy&Ece (11 aylık)

Merhabalar herkese..
Bu bloğun açılmasını çok isteyenlerden biri olarak gecikmiş bir yazı oldu,özür öncelikle..Ece'yle(11 aylık) oynadığımız oyunları paylaşmak ve diğer annelerden de fikirler almak için açılmasını istemiştim bloğun..Tabii ki bir yaş öncesinde bebekler bizim tertiplediğimiz oyunlardan ziyade kendi keşfettikleri şeylerle daha çok vakit geçiriyorlar ama bu tür oyunların da gün içine serpiştirilmesinin anne-bebek iletişimini olumlu yönde geliştirdiğini okumuştum.Vaktim elverdiğince denediğimiz oyunları paylaşmaya çalışacağım.

1)İlk oyun Akıllı Bebekler Akademisi kitabından.Üç boş pet şişenin içine -düşünce ses çıkarması için- birer avuç fasulye doldurdum..Ece'yi yaklaşık bir metre uzağa oturttum.Önce oyunu anlatarak gösterdim.Sonra topu birlikte atıp şişeler düşünce alkışladık.Sonra topu eline verdim.İsabet ettirdikçe alkışlamaya başladı.3-5 dakika oynadı,sonra şişeleri incelemeye dalıp oyunu bıraktı:)Bu oyun bebeklerde el-göz kordinasyonu ve birden fazla şeye odaklanabilme (topu atma,şişeleri yıkma) becerilerini geliştiryormuş.18 aydan önce bebeklerin iki şeye aynı anda odaklanabilmesi çok zormuş ancak bu tür egzersizlerle destekleyerek bu becerinin gelişmesi sağlanabilirmiş.
2)Kıpırdayan ne? oyununun fikri sevgili Çiğdem'in de makarna oyununda link verdiği şu siteden.Bir battaniye,üç ip ve ipe bağlanabilecek,şekli battaniyenin altından belli olacak üç objeyle oynanıyor.Ben bir top,ışıklı bebek telefonu ve bir plastik kupayı ayrı ayrı iplere bağladım.Üstüne büyükçe bir battaniye örtüp Ece'yi yanıma oturttum.Oyun oynanırken soracağınız sorularla bebeği yönlendirmeniz (Battaniyenin altında kıpırdayan neymiş,bardak mı,yoksa top mu? vb.) ve bulduğunuz zaman da nesnenin adını birkaç kez tekrar etmeniz önemli.Bu oyun da dil gelişimi,el-göz koordinasyonu ve basit problem çözme becerilerini geliştiriyormuş. Ece bir iki turdan sonra battaniyeyi toptan açıp objelere kısa yoldan ulaşmayı seçti:)Belki ileriki dönemler için daha fazla ilgi gösterebilir:))

Sevgiler herkese..

1 yorum:

Ceylin'in Annesi dedi ki...

Ne güzel oyunlar, çocuklar için ne kadar önemli aktiviteleri paylaşmışsınız. Kızım 13 aylık ve bugün okuduğum bu bilgileri, bu haftasonu evd euygulayacağım.
Teşekkürler...